A rántást manapság már nem sorolják az egészséges dolgok közé. Használatát azonban nem mindig tudjuk elkerülni, mivel a levesek ízesítését, sűrítését meg kell valahogyan oldani. Házilag azonban a hagyományos rántást számtalan módszerrel ki tudjuk váltani. A liszt alkalmazása helyett sűríthetjük a házilag készült ételeinket burgonyával vagy zöldségekkel is. Ha fűszeres rántást szeretnénk készíteni, akkor só helyett például köménymaggal, fokhagymával vagy vöröshagymával is helyettesíthetjük.
Miután felmelegedett az olaj, tegyük bele a köménymagot, majd a liszttel együtt a vöröshagymát. A fokhagymát mindig hagyjuk a végére, mert könnyen megéghet. Ha szeretjük tehetünk bele füstölt szalonnát is, ekkor az olajat a szalonna zsírjával is helyettesíthetjük. Ha nem szeretünk mindig házilag kis adag rántásokat elkészíteni, akkor nyugodtan készítsünk el egy nagyobb mennyiséget.
A lényeg, hogy a miután a tűzről levéve a pirospaprikát is belekevertük, forraljuk fel még egyszer, majd mikor már langyos lesz a rántás, töltsük befőttesüvegbe és zárjuk le a tetejét. Ha hűtőszekrényben tároljuk, akkor hetek múlva is felhasználható. Ha újra szükségünk van rá, akkor fakanál segítségével vegyük ki a kívánt mennyiséget, majd rögtön tehetjük is bele a házilag főzött forró levesbe.
Az házilag készített alternatív rántások közé sorolhatjuk a különböző zöldségekből készült rántásokat. A legegyszerűbb burgonyából készíteni. A megfőtt, meghámozott burgonyát törjük át még melegen, ezután kevés étolajjal keverjük simára, majd öntsük a leveshez. Nem muszáj külön főzni a burgonyát, lehet az étellel együtt is.