A rozsdafolt számos különböző típusú anyagon megjelenhet. Mint a legtöbb esetben itt is a megelőzés a legjobb megoldás. Ahhoz, hogy a rozsdafolt megjelenését ki lehessen küszöbölni, ismernünk kell a kialakulásának módját. Azt a folyamatot, mely során a rozsda kialakul, korróziónak nevezzük. Legegyszerűbben leírva a folyamatot, azt mondhatjuk, hogy a fém és a környezete közötti kölcsönhatás, tehát érintkezés eredménye.
Megelőző intézkedésként korrózióálló anyagokkal szokták bevonni a fémeket. Ha a baj mégis megtörténik, nem kell nagyon megijednünk, mert az eltávolítás könnyen megoldható házilag, azonban a munka megkezdése előtt figyelembe kell vennünk annak az anyagnak a tulajdonságait, amelyen kialakult a rozsdafolt.
A vasból készült tárgyakról a legegyszerűbben petróleum és olaj keverékének a segítségével tudjuk házilag eltávolítani a rozsdafoltokat. Miután a keverékkel bekentük a rozsdás tárgyat, egy óra hosszat hagyjuk rajta, mielőtt letörölnénk. A keveréket úgy állítsuk össze, hogy 2 egység petróleumhoz egy egység olajat használjunk fel. A kovácsoltvasról viszonylag egyszerűbben eltávolíthatjuk a rozsdafoltokat házilag. Egy tiszta pamut rongyot nedvesítsünk be szalmiákszesszel, majd ezzel töröljük át a vas felületét.
Ha a rozsda textilanyagokra került, akkor citromlében feloldott sóval dörzsöljük át alaposan, majd vízzel felhígított szalmiákszeszt tegyünk rá. A legvégén fontos, hogy minden esetben vízzel is öblítsük ki az anyagot. Ha az anyag műszálas, akkor nehezebb a dolgunk, de házilag megpróbálkozhatunk a tiszta citromlével eltávolítani.