Kárpitozás házilag

Kárpitozásra több esetben is szükségünk lehet. Legtöbbször akkor alkalmazzuk, ha megsérül az egyik szeretett bútorunkon levő kárpit, de emiatt nem akarjuk kidobni. Másik eset lehet, amikor meguntuk egy szeretett bútorunk színét és szeretnénk új köntösbe öltöztetni. Ha átfestjük a szobánk falát és nem illeszkedik már bele a régi kárpit színe, akkor is jól jöhet a felfrissítés. Sokan azonban nem szánják rá magukat, hogy új kárpitot készíttessenek a régi bútoraiknak, mert nagyon drága, illetve elszállítani sem egyszerű a szakemberhez. Az egyszerűbb tárgyak kárpitozásával azonban házilag is megpróbálkozhatunk.

Kárpitozott bútor

Kárpitozott bútor

Első lépésben ki kell szabnunk az anyagokat, melyekhez szükség szerint szabásmintát is fel tudunk használni. A kárpitdarabokat soha ne szabjuk pont akkora méretre, amekkorára szükségünk van, mert akkor nem tudjuk majd rögzíteni őket. Ha nem egyszínű anyagot választunk, akkor a házi szabásnál figyeljünk a minták elhelyezkedésére is.

A kárpitdarabokat először a nagyobb felületekre rögzítsük biztosító vagy gombostűvel. Figyeljünk ara, hogy megfelelően feszüljenek az egyes darabok. A házilagos rögzítés után mindenképpen próbáljuk ki az ülőfelületeket, és ha szükséges húzogassuk ki az anyagdarabokat és rögzítsük újabb helyeken is.

Ha meg szeretnénk előzi a házilag történő vagy akár mesterember által elvégzett kárpitozás költségeit, akkor érdemes a még szép, hibátlan kárpittal rendelkező bútorainkat leteríteni akár átmenetileg is egy takaróval, azon időszakok alatt amikor tudjuk, hogy nagyobb igénybevételnek lesz kitéve (például: gyerek, kutya).

  
Iktatva: Felújítás Címkék: ,

További olvasnivaló

Otthon házilag 2013