Tavasszal és ősszel a gombaszedés sokak számára egy kirándulással egybekötött kellemes hétvégi program. Azonban ha nem szeretnénk a véletlenre bízni, hogy este lesz-e egy jó gombapaprikás otthon vacsorára, akkor érdemes a pincénkben is megpróbálkozni a gombatermesztéssel házilag. A legkönnyebben a laskagomba és a csiperke termeszthető házi körülmények között zsákokban.
A házi gombatermesztés nagy előnye, hogy biztosan vegyszermentes alapanyagot tudunk felhasználni a főzéshez, emellett a gomba rendkívül egészséges, hiszen koleszterinmentes. A házi termesztés első lépése, hogy a megfelelő zsákokba helyezzük el a tápközeget, mely gombacsírákkal van beoltva.
Egy zsákba csak egyféle gombát érdemes termeszteni, mert a laskagomba és a csiperke nevelése eltérő feltételekkel történik. A laskagomba házi zsákos termesztéséhez egy enyhén hűvös helyiséget érdemes kiválasztani. Erre a legalkalmasabb akár a garázs, vagy egy alaksor is lehet. A zsákokban meginduló folyamat a gombafonalak növekedése, mely körülbelül 3 hétig tart.
Ez idő eltelte után a zsákon lévő lyukakon kibújnak a gombák. Ha már nagyon megindult a növésük, akkor le kell a fóliát a tápközegről vágni. Naponta érdemes locsolni, azonban vigyázzunk, hogy magához a gombatesthez ne érjen a locsolóvíz csak a tápközeg szívja azt fel. Ezzel a módszerrel körülbelül 2 hónapig lesz ehető gombánk, három kg körüli mennyiségben. A laskagomba a zsákok mellett farönkön is termeszthető házilag.