Sokszor kerülünk olyan helyzetbe, amikor otthonunkban nemkívánt események következnek be: elromlik az ajtózár, meghibásodik a tévékészülék, kiég valamely helyiségben egy izzó, eldugul a kagyló, vagy éppen a WC stb. A kagyló és a WC eldugulása esetén – első reakciónk, a bosszankodás és idegeskedés után – duguláselhárítást kell eszközölnünk.
Van, aki hirtelen a telefonkészülék után nyúl, és rögtön hívja a megfelelő szakembert, mások viszont maguk állnak neki, és próbálják megoldani a problémát, kisebb-nagyobb sikerrel. A duguláselhárítás házilag olyan tevékenység, amelyet mielőbb el kell végezni, ha a közelben nincs olyan szakember, aki segíthetne ennek megoldásában.
A WC-kagyló eldugulása esetén a duguláselhárítást kb. egy 2 m hosszú és 8 cm átmérőjű acéldróttal ajánlott végezni. Az acéldrót végére egy fémkampót kell erősíteni, amely segít a dugulást okozó anyag eltávolításában. A dugulás mértékének függvényében kell az acéldrótot a WC-kagylóba beledugni, és erőteljes mozdulatokkal ki-be tologatni. Mindezt addig kell végezni, amíg a WC-kagylóban felgyűlt folyadékszint apadni kezd, majd teljesen kiürül a kagyló. Ez jelzi majd, hogy a dugulás megszűnt, és a duguláselhárítás sikeres volt.
Amennyiben minden hasonló „baleset” alkalmával a duguláselhárítást mi magunk szeretnénk házilag megoldani, ajánlatos egy 2 m-es hosszúságú acéldrótot tartani otthonunkban. A szaküzletekben kapható többféle lefolyótisztító közül is lehet választani, kisebb dugulásokat azokkal is el lehet hárítani.