A testépítésben a konditermi edzések mellett kiemelten fontos szerepe van a táplálkozásnak. Ha szeretnénk növelni a testünk tömegét, akkor rengeteg fehérjére lesz szükség, amit a sok sovány hús és hal fogyasztása mellett fehérjeturmixokkal lehet a szervezetbe bevinni.
Ezek a turmixok gyorsan fogyaszthatóak és nagy koncentrációban tartalmaznak fehérjét. Ha tartunk a mesterséges poroktól és nem szeretnénk boltban venni, vagy éppen elfogyott a fehérjepor otthon, akkor a fehérje turmixot házilag is el lehet készíteni. Szignifikánsan olcsóbban nem lehet házilag sem előállítani, de legalább az biztos, hogy természetes alapanyagokból el tudjuk készíteni. Mindenki szája íze szerint többféle ízesítésben meg tudja egyszerűen csinálni, fontos, hogy a főbb alkotóelemek benne legyenek. Ezek a sovány vagy félzsíros tehéntúró és a tojásfehérje.
Általában egy adag házi készítésű fehérje turmixhoz 125-150 g túró szükséges, illetve 3-5 tojás fehérje része. A tojás mindenképpen főzzük meg, ne nyersen együk! Innen már csak az ízesítés van hátra, ami akár banánnal, akár tejes kakaóporral, akár egyéb finom gyümölcsökkel történhet ízlés szerint és mehet bele a turmixgépbe.
Ha édesen szeretjük, akkor cukorpótlót is tegyünk hozzá. Lehetőleg nyírfacukrot vagy hasonló természetes cukrot tegyünk bele. Turmixolás előtt egy kevés vízzel vagy tejjel engedjük fel, így könnyebben lehet turmixolni, majd még hígításként önthetünk bele egy keveset a folyadékból.
Az nem gáz, hogy a tojás sárgája több fehérjét tartalmaz, mint a fehérje?
Nem gáz, mivel első sorban tömegnövelésre használják a fehéjre turmixokat. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy kevés zsírt tartalmazzon, viszont a sárgája sok zsírt tartalmaz. Így igaz, hogy a fehérje kevesebb fehérjét tartalmaz, mint a sárgája, de összességében hatékonyabb és célravezetőbb, mint a sárgája.
És , ezzel nem lehet fogyni?
Fehérje és fogyás
A fehérjedús ételeknek termogenikus hatásuk van, mivel az emésztésükhöz több energia kell. A fehérje emésztéséhez 30%-kal keményebben kell dolgoznia a szervezetnek, mint akár a szénhidrát, akár a zsír esetében. Így a magas fehérjetartalmú étkezés gyorsítja az anyagcserét.
A zsírraktárak mobilizálásához ugyancsak szükséges megfelelő mennyiségű és minőségű fehérje bevitel. Ha nem elég a fehérjebeviteled, akkor sokkal kevésbé hajlandó a szervezet a zsírraktárakhoz nyúlni, sőt inkább lebontja az izomszöveteket, hogy energiát nyerjen.