Ha valaki építkezésbe kezd, akkor nem kerülheti el a kémény építését sem, melyet sokszor házilag szeretnénk megoldani. Ez alól kivételt képeznek az olyan épületek, melyek fűtése geotermikus úton lesz megoldva, azonban ez még manapság is csak egy csekély hányad, mivel az eljárás még elég drágának számít.
Az természetes, hogy már a készülő ház tervezésénél kiderül, hogy hol lesz a kémény, de azt sokan nem is gondolnák, hogy már a ház alapozásánál el kell kezdeni az építését. A ház alapjába kell beleépíteni a kéménynek az alapját, majd a ház falának építésével együtt halad folyamatosan a kémény építése is.
Ha saját erőből házilag állunk neki az építkezésnek, fontos, hogy előtte tanulmányozzuk a jogszabályokat, illetve a helyi építési szabályzatot is, nehogy már a kész háznál derüljön ki, hogy a kémény kialakítása nem megfelelő. A kémény méretezésénél figyelembe kell vennünk azt a tüzelőberendezést, amelyhez csatlakozni fog hozzá.
A kémény természetesen téglából épül fel, azonban, hogy elég-e bevakolni belülről vagy ki kell bélelnünk speciális anyagból (alumínium vagy műanyag) készült béléscsővel az dönti el, hogy milyen típusú tüzelést fogunk használni. Ha a tüzelés során erősen savas kémhatású füstgáz keletkezik akkor ellenálló béléscsővel kell a kéményünket védeni az idő előtti elhasználódástól.