A kuktafazék rendkívül hasznos, azonban még nem sok háztartásban használják. Sokan idegenkednek a használatától, azonban nem annyira bonyolult, házilag is könnyen elsajátítható. Ha pedig kitanultuk az alkalmazási módszert, akkor gyorsabban és sokkal ízletesebb ételeket tudunk házilag is készíteni a kukta segítségével, mint előtte. Mivel a főzési idő jelentősen lerövidül, ezért energiát, így pénzt is meg tudunk spórolni a kuktafazék használatával.
Ha párolni szeretnénk a kuktában, akkor 1,5-2 dl vizet kell beletöltenünk, majd a “rácsos” részét beletenni amibe a párolandó alapanyagok kerülnek. Párolhatunk így különböző zöldségeket és húsokat is. Arra nagyon figyeljünk oda, hogy a párolásnál keletkezett gőznek mindig hagyjunk helyet a kuktában, különben felrobbanhat és ezzel sérülésveszélyt idézünk elő a konyhánkban.
Ha a kukta sípoló hangot ad ki, az azt jelenti, hogy felforrt a benne lévő víz. Ekkor azonban ne nyissuk ki azonnal, mert a meleg levegőben is tovább tud párolódni az étel, így gyorsabban elkészül. Vigyázzunk arra, hogy olyan ételeket nem szabad a kuktában házilag sem készíteni amelyek a szelepek eltömődését okozhatják.
A kész ételt mindig azonnal szedjük ki az edényből. A rizs főzésénél öntsünk 1,5-szer annyi vizet a kuktába, mint amennyit maga a rizs elfoglal, majd ha jelez akkor lekapcsolhatjuk és magától el fog készülni.