A szokásos konyhakerti növények mellett, mint a paprika vagy a paradicsom, egyre többen szeretnék termeszteni a ritkábban használt, de a boltokban kapható zöldségeket és gyümölcsöket is. Ezek közé sorolható a padlizsán, mely napjainkban egyre közkedveltebb alapanyag a konyhában, így természetes, hogy felmerül az igény bennünk a termesztésére házilag.
A padlizsán lila színe és különleges alakja gondoskodik arról, hogy ne lehessen összetéveszteni. A padlizsán szó mellett használják még a tojásgyümölcs vagy a törökparadicsom elnevezéseket is. A padlizsánt házilag kétféleképpen termeszthetjük: magról vagy palántáról. Kezdő kertészeknek inkább a palántás verziót ajánljuk, mert igaz, hogy azzal sokkal több a munka, azonban biztosabb az eredmény is.
A házilag növesztett palánták neveléséhez első lépésben kis pohárkákba vessük el a magokat. Mivel a padlizsán palántája nagyon érzékeny a hidegre, így május második felénél hamarabb semmiképpen ne ültessük ki a szabadba őket. A biztosabb növekedés érdekében érdemes trágyáznunk a házilag nevelt palántákat, emellett a vízutánpótlásra is nagyon oda kell figyelnünk. Ez a növény nagyon szereti a vizet, sokat kell locsolnunk a megfelelő növekedés érdekében.
A túlságosan hosszúra nyúlt növények hajtásait vágjuk le, így könnyebben elbokrosodnak. A padlizsánt augusztusnál előbb soha ne kezdjük el szüretelni, mert éretlen állapotában fanyar íze van. Az érett gyümölcs színe sötét lila és a külső héja nagyon fényes színű.