A vérszegénység nem egyik pillanatról a másikra alakul ki hanem ez egy hosszabb folyamat eredménye. A vérszegénység tünetei között megemlíthetjük az étvágy csökkenését, a székrekedést, a fejfájást vagy akár a koncentrálóképesség hiányát is. Sajnos nem könnyű a vérszegénységet a kezdeti szakaszában felismerni, mert a tünetek sok más betegség tünetei is lehetnek, valamit nem jelentkeznek azonnal. A betegség elég jól kezelhető szerencsére.
Kezdetben házilag, úgy tehetjük a legtöbbet, ha az étrendünkön változtatunk. Fontos, hogy növeljük azoknak az ételeknek a bevitelét, amelyek gazdagok vasban, folsavban és B12 vitaminban. Ajánlott sok káposztát, sárgarépát, céklát, zellert, retket és almát fogyasztani, valamint a babot, mogyorót, szőlőt, mézet és tojást. Ha házilag készítjük az ételeinket, akkor könnyebben oda tudunk figyelni, hogy kerüljük az olyan ételek fogyasztását, amelyek oxálsavat tartalmaznak.
Vérszegénységben szenvedők kerüljék amennyire csak tudják a spenótnak, a spárgának, a mandulának és a különböző csokiknak a fogyasztását. Nyáron ha tehetjük napozzunk minél többet, de a napozási szabályok betartásával. A mozgás vagy fizikai munka is jótékony hatású, ha nincs más lehetőségünk, akkor házilag végezzünk pár jógagyakorlatot minden nap.
A gyógyteák nagyon közkedveltek a gyógyulásban, mert házilag is könnyen elkészíthetőek. A legalkalmasabb a csalántea, mely leveleit akár magunknak is begyűjthetjük és leszáríthatjuk.